Hz. İsa Sözleri

Hz Isa Sozleri

Bu sayfamızda Hz. İsa Sözleri, Hz. İsa Öğütleri, Hz. İsa Nasihatleri yer almaktadır.
Gerçeği bilmelisiniz ve sadece gerçek sizi özgürleştirebilir.Din ehlini kin ehlinden ayırt et; Hak’la oturanı ara, onunla otur!

Söz söylemek için önce dinlemek gerekir. Söze, kulak verme yolundan gir.

Ok gibi doğru ol da yaydan kurtul. Çünkü her doğru okun, yaydan fırlayacağına şüphe yoktur.Dinleme ihtiyacı olmaksızın anlaşılan söz, ancak tamahsız ve ihtiyaçsız olan Allah’ın sözüdür.

İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın. Kutsal Yasa’nın ve peygamberlerin söylediği budur.

Yağmurlu gündür, gece çağına kadar yürü! Bu yağmur bildiğimiz yağmur değil, Rahmet yağmurlarından.

Arayan bulacaktır ve kapı onu tıklatana açılacaktır.Allah bir serçenin yere düşmesini bile görür ve önemser.

Tanrı’nın egemenliği, bir adamın bahçesine ektiği hardal tanesine benzer. Tane gelişip ağaç olur, kuşlar dallarında barınır.

(Cin etkisindeki bir çocuğu iyileştirdikten sonra “Biz cini neden kovamadık?” diyen havarilerine) İmanınız kıt olduğu için. Size doğrusunu söyleyeyim, bir hardal tanesi kadar imanınız olsa şu dağa, ‘Buradan şuraya göç’ derseniz, göçer. Sizin için imkânsız bir şey kalmaz.

Ağızdan çıkan, yürekten kaynaklanır. İnsanı kirleten de budur. Çünkü kötü düşünceler, cinayet, zina, cinsel ahlaksızlık, hırsızlık, yalan tanıklık ve iftira hep yürekten kaynaklanır.Dünyaya ışık geldi, ama insanlar ışığın yerine karanlığı sevdiler. Çünkü yaptıkları işler kötüydü. Kötülük yapan herkes ışıktan nefret eder ve işleri açığa çıkmasın diye ışığa gelmez.

Tanrı ruhtur, O’na tapınanlar da ruhta ve gerçekte tapınmalıdırlar.

Zamanınızdaki günlerde Rabbinizin güzel kokuları vardır. Kendinize gelin; o güzel kokuları almaya çalışın.

Dar kapıdan girin. Çünkü kişiyi yıkıma götüren kapı geniş ve yol enlidir. Bu kapıdan girenler çoktur.

Sel akmaya başlar başlamaz önünü kes, yolunu bağla. Yoksa alemi perişan ve harap eder, her tarafı yıkar.Yerde ne bağlarsanız, göklerde de onu bağlayacaksınız. Yerde ne çözerseniz, göklerde de onu çözeceksiniz.

Temiz şeyler temizlere aittir; pis şeyler de pislere. kendine gel!

Nefis, çok övülmesi yüzünden firavunlaştı. Alçak gönüllü, hor, hakir ol; ululuk taslama!

Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu?

Dünyanın lütfetmesi ve yaltaklanması, hoş bir lokmadır, ama az ye. Çünkü ateşten bir lokmadır!

Hiç kimsede, insanın, dostları uğruna canını vermesinden Hz. İsa Sözleri daha büyük bir sevgi yoktur.

Sen neden kardeşinin gözündeki çöpü görürsün de kendi gözündeki merteği fark etmezsin? Senin gözünde mertek varken nasıl olur da kardeşine, “İzin ver de gözündeki çöpü çıkarayım” dersin? Seni ikiyüzlü! Önce kendi gözündeki merteği çıkar, o zaman kardeşinin gözündeki çöpü çıkarmak için daha iyi görürsün.

Bedenin ışığı gözdür. Gözünüz sağlamsa, tüm bedeniniz aydınlık olur.

Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin.

Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır. Çünkü her dileyen alır, arayan bulur, kapıyı çalana kapı açılır.

Birçokları, “Ben O’yum” ve “Zaman yaklaştı” diyerek benim adımla gelecekler. Onların ardından gitmeyin.

Yer ve gök ortadan kalkacak, ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır.

Benim vereceğim sudan içen sonsuza dek susamaz. Benim vereceğim su, içende sonsuz yaşam için fışkıran bir su kaynağı olacak.

Ferisiler ve kâtipler bilginin anahtarlarını ele geçirdiler ve onları sakladılar. Onlar girmediği gibi girmek isteyenlerin de girmesine izin vermediler. Siz, bununla beraber, yılanlar kadar zeki ve güvercinler kadar saf olun.

Perhiz, şüphe yok ki ilacın aslıdır. Düşüncelerden perhiz et de can kuvvetini gör!

Ne mutlu ruhta yoksul olanlara! Göklerin Egemenliği onlarındır. Ne mutlu yaslı olanlara! Onlar teselli edilecekler. Ne mutlu yumuşak huylu olanlara! Onlar yeryüzünü miras alacaklar. Ne mutlu doğruluğa acıkıp susayanlara! Onlar doyurulacaklar. Ne mutlu merhametli olanlara! Onlar merhamet bulacaklar. Ne mutlu yüreği temiz olanlara! Onlar Tanrı’yı görecekler. Ne mutlu doğruluk uğruna zulüm görenlere! Göklerin Egemenliği onlarındır.

Sakın, endişelerden sakın! Fikir, aslan ve yaban eşeğidir; gönüller de ormanlıklar.

Bir kimse sudan ve Ruh’tan doğmadıkça Tanrı’nın egemenliğine giremez.Akıllı, o kişidir ki, çekinilen belada dostların ölümünden ibret alır.

Kin yüzünden yol azıtanlara kin tutma. Çünkü onların https://ozlusozler.com kabirlerini de kin tutanların yanına kazarlar.

Nice sağlam vücut, sağlıklı çehre ve tatlı sözlü dil, yarın cehennem katları arasında feryat edecektir.

Dünyayı kendinize efendi edinmeyin ki, o da sizi kendisine köle etmesin.

Komşunu kendin gibi sev.Tövbe et. Elindeki cennetin krallığı için.

Yeryüzünde kendinize hazineler biriktirmeyin. Burada güve ve pas onları yiyip bitirir, hırsızlar da girip çalarlar. Bunun yerine kendinize gökte hazineler biriktirin. Orada ne güve ne pas onları yiyip bitirir, ne de hırsızlar girip çalar.

Gittiğiniz her yerde Göklerin Egemenliği’nin yaklaştığını duyurun. Hastaları iyileştirin, ölüleri diriltin, cüzamlıları temiz kılın, cinleri kovun. Karşılıksız aldınız, karşılıksız verin.

Kardeşinin gözündeki kıymığı görüyorsun; ama kendi gözündeki kalası görmüyorsun. Kendi gözündeki kalası çıkardığın zaman, kardeşinin gözündeki kıymığı çıkartabilmek için göreceksin.

Sen mâdem ki zahiri önü, sonu düşünmektesin, ancak ve ancak bu gam ve neşe alemindesin. Ey hakikatte yok olan!. Yok olan; nerede ön, nerede son!

Maksada sabırla erişilir, aceleyle değil. Sabret, doğrusunu Allah daha iyi bilir.

Yoksa; senin bu letâfetin, bu güzelliğin kalmayınca o, seninle düşüp kalkanlar, senden usanırlar.
Bu sayfamızda Hz. İsa Sözleri, Hz. İsa Öğütleri, Hz. İsa Nasihatleri yer almaktadır. Tebrikler bütün sayfayı okudunuz. Sizler de bildiğiniz sözleri yorum kısmına yazabilir anlamlisozler.com’a katkıda bulunabilirsiniz.